Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Hiszpania w czasach św. Teresy z Avili”.

Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych do udziału w Konkursie Historycznym „Hiszpania w czasach św. Teresy z Avili”. Konkurs jest organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Ełku organizowanego  przez Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne.

Cele konkursu

Konkurs ma na celu upowszechnienie i pogłębienie wiedzy młodzieży szkolnej o Hiszpanii w XVI wieku oraz życiu św. Teresy z Avili, rozbudzenie zainteresowania uczniów tym okresem historii i wyzwolenie aktywności poznawczej młodzieży. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej szkoły ­(http://lo1elk.pl).

Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez organizatorów.

Konkurs ma charakter lokalny. Odbywa się od września do października 2015 roku kalendarzowego i składa się z II etapów: eliminacji szkolnych i rozgrywki finałowej w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku..

Wszelkich informacji związanych z przebiegiem konkursu udziela Jarosław Jelski – nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ełku (pytania proszę kierować na adres mailowy konkursu).

Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń szkoły gimnazjalnej i średniej, który opanował zakres materiału niezbędny do uczestniczenia w nim (np. zapoznał się z zalecaną literaturą). W dwóch etapach uczniowie udzielają odpowiedzi poprzez rozwiązanie testów, w których oprócz wiedzy powinni wykazać się umiejętnością analizy oraz wykorzystywania źródeł historycznych (przede wszystkim słowa pisanego, ikonografii). Zakres zagadnień eliminacji szkolnych oraz finału obejmuje materiał ujęty w załączniku nr 1. Aby ułatwić przygotowanie się do konkursu uczniowie i nauczyciele mogą zapoznać się z wykazem zalecanej literatury.

Eliminacje szkolne

Szkoły zapoznają uczniów z konkursem i przesyłają zgłoszenia ( zał. nr 2 ) do udziału w nim  pocztą elektroniczną na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  . Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 9 września  2015 roku. Po otrzymaniu zgłoszenia, zostanie przesłany szkole w  jednym egzemplarzu test na eliminacje szkolne ( wersja elektroniczna). Eliminacje szkolne powinny odbyć się 15.09,2015r. Uczestnicy konkursu rozwiązują test w ciągu 45 minut. Protokół z eliminacji szkolnych (zał. nr 3) należy przesłać drogą elektroniczną organizatorowi do 22.09.2015 roku. Z jednej szkoły może być zakwalifikowanych nie więcej niż dwóch uczniów z najlepszymi wynikami. Wyniki z poszczególnych szkół nie są porównywane.

 Rozgrywka finałowa

Rozgrywka finałowa odbędzie się 6.10.2015r. o godz.10:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ełku i będzie miała charakter wyłącznie pisemny. Finaliści w obecności przedstawicieli Komisji Konkursowej w ciągu 60 minut powinni rozwiązać test. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla laureatów  konkursu.  Uroczyste wręczenie nagród uczniom odbędzie w dniu 8.10.2015r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Sekretarz konkursu Jarosław Jelski

 Pliki do pobrania:

TEZY DO KONKURSU HISTORYCZNEGO - HISZPANIA W CZASACH ŚW. TERESY Z AVILI.

Karta zgłoszeniowa do konkursu