Warunki do nauki i higiena pracy w domu.

Szanowni Państwo,

W sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem  koniecznością jest nauczanie zdalne. Wymaga to przygotowania Waszym dzieciom  odpowiednich warunków pracy. Z racji nauczania w domu przygotowanie miejsca pracy dziecka jest obowiązkiem rodzica/opiekuna.

Prosimy  zapoznajcie się Państwo z naszymi sugestiami  w tej kwestii.

Ważna jest odpowiednia pozycja ciała podczas pracy umysłowej. Wysokość krzesła i biurka musi być adekwatna do wzrostu dziecka . Zwracajcie Państwo uwagę na nieprawidłowe nawyki dzieci podczas siedzenia przy biurku tj. podpieranie się na łokciu, kiwanie się na tylnych nóżkach krzesła, siadanie na podkurczonej nodze. Kolejnym dobrym rozwiązaniem może być  odpowiednio duża piłka gimnastyczna, która wymusza właściwą pozycję ciała, nie pozwala przyjmować „póz rozleniwiających” oraz umożliwia dziecku wykonywanie spontanicznych ćwiczeń rozciągających.

Dziecko musi mieć właściwie oświetlone miejsce pracy, najlepiej światło naturalne/dzienne. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, tak by osoby  praworęczne miały ustawioną lampkę z lewej strony i analogicznie osoby leworęczne z prawej.

Zadbajcie Państwo o zniwelowanie czynników rozpraszających uwagę , czyli o wyeliminowanie hałasu np. dźwięk włączonych odbiorników telewizyjnych i radiowych, głośne zabawy młodszego rodzeństwa , głośne rozmowy itp. Nadmiar bodźców powoduje silne i szybkie zmęczenie.

Zapewnijcie Państwo dziecku komfort pracy, by zbyt wysoka lub niska temperatura nie obniżała jego możliwości skoncentrowania się na nauce .

Dziecko musi mieć stały dostęp do napojów, najlepiej woda niegazowana.

Uczeń ( dziecko uczące się w domu) pracujący umysłowo powinien wykonywać zadania w określonym czasie, to znaczy, że po 45 minutach wysiłku intelektualnego musi mieć przerwę! Wykorzystajcie Państwo ten czas na wywietrzenie pokoju pracy, a dziecko w tym czasie niech wykona kilka prostych ćwiczeń fizycznych w innym(wcześniej wywietrzonym) pomieszczeniu. Naprzemienna praca (umysłowa/fizyczna)  umożliwia najlepsze rezultaty. ,,Odświeżony” umysł pracuje efektywniej.

Dbajcie Państwo o aktywność fizyczną dziecka i swoją. Wspólny bezpieczny spacer np. do lasu to czas na rozmowę z dzieckiem. Dajcie Państwo wsparcie swoim dzieciom, one też się martwią epidemią. Jednak musicie pamiętać o bezwzględnym zakazie spotkań towarzyskich. Ten czas to czas dla najbliższej rodziny, a nie dla znajomych. Bądźcie tylko dla siebie.

Zdrowie i rodzina to najważniejsze wartości , które musimy obecnie bezwzględnie chronić.