Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wizyta w „Czerwonym” grupy z St.Christophorus Gymnasium w Werne

Już po raz trzeci grupa  uczniów i uczennic z Werne wraz z opiekunami, panią Caroline Buchner i panem Christianem Schmidtmannem, odwiedziła I LO w Ełku.

Projekt wymiany został opracowany i przeprowadzony przez panie Martę Hoffmann i Małgorzatę Rogowską. Całe przedsięwzięcie mogło zostać  zorganizowane dzięki finansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) , Starostwa Powiatowego w Ełku oraz rodziców uczniów biorących udział w wymianie.

Wymiana

 

Wymiana ma na celu rozpropagowanie nauki języka niemieckiego wśród polskich uczniów, zapoznanie uczniów z Niemiec z historią stosunków polsko-niemieckich, z kulturą i sztuką  Polski,
z językiem polskim i kulturą życia codziennego naszego kraju, polskim systemem szkolnictwa oraz zburzenie uprzedzeń na temat Polski i Polaków oraz zacieśnienie  współpracy pomiędzy I LO w Ełku
a Gymanasium St.Christophorus w Werne.  Ponadto uczniowie I LO będą mieli okazję wykorzystać umiejętności zdobyte podczas lekcji  j. niemieckiego.

Program rozpoczął się jeszcze w wakacje, w piątek 31 sierpnia. Po zaaklimatyzowaniu się
w naszym mieście w sobotę 01.09. uczestnicy wymiany wzięli udział w spływie kajakowym na trasie  Straduny – Ełk. Pogoda dopisała, więc wszyscy w niezwykle przyjemny sposób mieliśmy okazję podziwiać cudowną przyrodę naszego regionu.

Wymiana_2

W niedzielę wszyscy mieliśmy okazję podziwiać dokonania Filharmonii Białostockiej,  w której  obejrzeliśmy musical pt. „Doktor Żywago” zrealizowany na  podstawie powieści Borysa Pasternaka pod tym samym tytułem. Było to wspaniałe widowisko.

3 września (w poniedziałek) wszyscy uczniowie i uczennice wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019, po którym  w sali 306  nastąpiło oficjalne powitanie grupy  z Werne połączone z wręczeniem prezentów. Koledzy i koleżanki z Niemiec zostali również oprowadzeni po naszym liceum przez  panią Martę Hoffmann. Potem wysłuchaliśmy wykładu pana dr. Rafała Żytyńca – dyrektora  Muzeum Historycznego w Ełku - na temat  historii naszego regionu.

Po wykładzie wszyscy spędzaliśmy aktywnie czas w ełckim parku linowym.

We wtorek uczestnicy programu wymiany wyruszyli w kierunku Gdańska. Pierwszym miejscem, które  odwiedziliśmy, było Muzeum KL Stutthof w Sztutowie. Po krótkim wprowadzeniu w muzealnym kinie, grupa została podzielona. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego odbyło się z dwoma przewodnikami, pierwszy oprowadzał grupę w j. polskim, drugi w niemieckim. Uczniowie poznali historię obozu, życie codzienne więźniów. Następnie wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie z panią przewodnik spacerowaliśmy po starym mieście, poznając historię Gdańska i okolic.

W kolejnym dniu wycieczki,  po śniadaniu w schronisku, udaliśmy się  do Brzeźna, skąd  brzegiem morza (ok. 5,5 km) udaliśmy się do Sopotu. Po  krótkim pobycie w Sopocie spędziliśmy czas w   Galerii  Bałtyckiej. Potem  zwiedzaliśmy  Muzeum II Wojny Światowej.

 W ostatnim dniu programu wymiany, dzięki  uprzejmości Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, wszyscy uczestnicy programu wymiany nauczyliśmy się robić pierogi. Do wyboru były dwa warianty: pierogi z twarogiem oraz z kapustą i grzybami. Po wykonaniu dań wszyscy zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Była to wspaniała okazja do dalszej integracji grupy, zbierania nowych doświadczeń oraz podsumowania wizyty grupy z Niemiec w naszej szkole.

To był  cudowny początek roku szkolnego. 

                                                         Małgorzata Rogowska