Wizyta uczniów I LO im.S.Żeromskiego w St.Christophorus Gymnasium w Werne an der Lippe

W dniach 02.09.16-09.09.16 grupa młodzieży z I LO w Ełku wraz z opiekunkami, panią Martą Hoffmann i panią Małgorzatą Rogowską, przebywała z wizytą w St.Christophorus Gymnasium
w Werne an der Lippe. Był to drugi etap „Programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej” finansowanego ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie.Część pierwsza programu – wizyta 21. uczniów z Niemiec wraz z opiekunami, panią Carolin Buchner i panem Christianem Schmidtmanne’em, odbyła się  w dniach 13.06 - 20.06.16.

Wymiana młodzieży - wrzesień 2016

Uczniowie I LO wyruszyli do Niemiec już w nocy 02.09.2016 r. i rano tego samego dnia zostali powitani w szkole w Werne przez swoich niemieckich przyjaciół. Po małym poczęstunku w mensie wszyscy udali się do swoich „nowych” domów. Cały weekend uczniowie spędzili z rodzinami i przyjaciółmi z Werne, zwiedzając okoliczne miejscowości. Poniedziałek  05.09.16 zaczął się od spotkania z panem dyrektorem Schröerem i zwiedzania szkoły. Następnie udaliśmy się do centrum Werne, gdzie młodzież uczestniczyła w grze miejskiej. Kolejnym punktem poniedziałkowego programu była wizyta w ratuszu i spotkanie z zastępcą burmistrza miasta, panem Ulrichem Höltmannem. W trakcie spotkania wręczyliśmy Panu Burmistrzowi prezent przekazany przez Prezydenta miasta Ełku oraz Starostwo Powiatowe w Ełku. Nasz pracowity dzień zakończyliśmy zwiedzając stadion Signal Iduna Park w Dortumndzie , który jest szóstym co do wielkości stadionem w Europie i rozgrywane są na nim mecze klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Było to niezapomniane przeżycie nie tylko dla fanów piłki nożnej.

We wtorek 06.09.16 o 7:00 wyruszyliśmy do Düsseldorfu,  gdzie z bliska mogliśmy zobaczyć pracę ochrony na lotnisku oraz zwiedzić wiele interesujących miejsc. Port lotniczy Düsseldorf (Flughafen Düsseldorf) jest  jednym z największych portów lotniczych Niemiec i jest przygotowany na obsługę 22 milionów pasażerów rocznie. Następnie udaliśmy się do Kolonii, gdzie mieliśmy  okazję poznać najstarszą historię tego miejsca sięgającą czasów Imperium Rzymskiego oraz zobaczyć najpiękniejsze zabytki tego miasta.

W środę 07.09.16 o 8:15 wyruszyliśmy do Essen, aby zwiedzić kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein. Jest to dawny kompleks przemysłowy na północy Essen, obejmujący kopalnię węgla kamiennego i koksownię. Kompleks po zamknięciu objęty został ochroną konserwatorską i tworzy unikatowe świadectwo historii techniki i architektury przemysłowej XX w., ponadto stanowi jedną z głównych atrakcji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – leży na szlaku tematycznym „Górnictwo: Skarby ziemi” i na regionalnym Szlaku Zagłębia Ruhry. W 2001 kompleks Zollverein został wpisany na listę dziedzictwa  kulturowego UNESCO. Niestety z powodu wypadku na autostradzie dotarliśmy zbyt późno, aby zobaczyć cały kompleks. Na szczęście udało nam się poczuć atmosferę tego miejsca i zobaczyć, jak zmienił się ten teren na przestrzeni wielu lat. Z Essen wyruszyliśmy do Oberhausen. Tam spędziliśmy miło czas w centrum handlowym "CentrO". Po zakupach udaliśmy się do Gazometru. Jest to niezwykłe miejsce, które w latach 1993/94 zyskało przebudowane i do dziś jest atrakcją turystyczną w Oberhausen. Odbywają się tam cykliczne wystawy, my mogliśmy zachwycać się wspaniałymi zdjęciami z cyklu "Wunder der Natur" (Cuda Natury). Po obejrzeniu wystawy podziwialiśmy panoramę miasta i okolic w promieniu 35 km.

W czwartek 08.09.16 spędziliśmy uroczy dzień w Gymnasium St.Christophorus. Po ciekawych lekcjach rozegraliśmy turniej siatkówki plażowej - nasza drużyna zwyciężyła! Po zmaganiach sportowych wszyscy - rodzice, uczniowie i nauczyciele - spotkaliśmy się przy grillu, gdzie mieliśmy okazję powspominać najciekawsze momenty wymiany oraz wymienić się spostrzeżeniami na temat programu.

Ostatniego dnia, w piątek 09.09.16, spotkaliśmy się w szkole już o 8:00. Uczniowie niemieccy i polscy pod okiem nauczycieli gimnazjum St. Chrisophorus oraz pani M. Hoffmann i M. Rogowskiej wspólnie pracowali nad stworzeniem strony internetowej dotyczącej wymiany. Po pysznej pizzy w mensie nadszedł czas pożegnania. Polscy uczniowie udali się w powrotną drogę do Ełku zapewnieni przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów z Werne, że program wymiany młodzieży między I LO w Ełku i St.Christophorus w Werne będzie kontynuowany. Już nie możemy się doczekać.

Małgorzata Rogowska