Program polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w I LO w Ełku

W piątek 30 sierpnia w ramach programu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży  przybyła do naszej szkoły już czwarta grupa uczennic z St.Christophorus Gymnasium z Werne an der Lippe wraz
z opiekunami: Panią Carolin Gregorio  i Panem Sebastianem  Krieterem.

Projekt wymiany został opracowany przez panią Martę Hoffmann i zorganizowany dzięki  finansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatowego w Ełku i rodziców uczniów biorących udział w wymianie.

Celem programu było  dalsze zacieśnienie  współpracy pomiędzy I LO w Ełku a Gymanasium St.Christophorus w Werne, przygotowanie uczniów i uczennic I LO do egzaminu z języka niemieckiego DSD II,  zapoznanie uczniów z Niemiec z historią stosunków polsko-niemieckich, z kulturą i sztuką  Polski, z językiem polskim i kulturą życia codziennego naszego kraju, polskim systemem szkolnictwa oraz zburzenie uprzedzeń na temat Polski i Polaków.

Jak co roku program łączył w sobie naukę z częścią rekreacyjną.

Program rozpoczął się od sobotniego spływu kajakowego rzeką Ełk na trasie Straduny – Ełk.  Niedzielę uczestnicy wymiany spędzili  z  rodzinami, zwiedzając Ełk i okolice. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego, po którym  w sali 306  nastąpiło oficjalne powitanie grupy z Werne. Po zwiedzeniu szkoły grupa uczestniczyła w lekcji przygotowującej do wyjazdu do Gdańska oraz zwiedzania muzeum  w Sztutowie  poprowadzoną  przez Panią Martę  Hoffmann.  Kolejnym punktem poniedziałkowego programu było obejrzenie  wystawy  „EŁK PO KOLEI - Podróż przez historię miasta”
w Muzeum Historycznym w Ełku oraz wysłuchanie wykładu Pana dyrektora  Rafała Żytyńca na temat  historii naszego regionu.

We wtorek 03.09. uczestnicy programu wymiany wyruszyli do Gdańska. Pierwszym miejscem, które odwiedzono, było Muzeum KL Stutthof w Sztutowie. Po krótkim wprowadzeniu w muzealnym kinie grupa została podzielona. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego odbyło się z dwoma przewodnikami, pierwszy oprowadzał grupę w j. polskim, drugi w niemieckim. Uczniowie poznali historię obozu, życie codzienne więźniów. Następnie wyruszyliśmy do Gdańska, gdzie z panią przewodnik spacerowaliśmy po starym mieście, poznając historię Gdańska i okolic.

W środę 04.09  po śniadaniu w schronisku udaliśmy się  do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie obejrzeliśmy wystawę stałą. Po zwiedzaniu tego wspaniałego miejsca wyruszyliśmy do Sopotu.

Po powrocie z Gdańska we czwartek uczniowie i uczennice biorący udział w wymianie wybrali się do parku linowego w Ełku, aby spędzić razem aktywnie czas. Następnie dzięki uprzejmości Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku wszyscy uczestnicy programu wymiany wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Włodarczyk oraz Panią Renatę Bielecką. Uczestnicy przygotowali dwa dania: placki ziemniaczane i kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym. Po wykonaniu dań wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Była to wspaniała okazja do dalszej integracji grupy i zbierania nowych doświadczeń.

Piątek był ostatnim dniem programu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w I LO w Ełku. Był to czas podsumowania programu. Po wspólnym posiłku grupa z Niemiec wyruszyła na lotnisko w Szymanach.

Będziemy tęsknić, ale na szczęście już za rok kolejna wymianaJ

Małgorzata Rogowska (opiekun wymiany)