Kampania Pomarańczowa Wstążka

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada odbywa się światowa kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. W Polsce organizacją ogólnokrajowych kampanii 19 dni zajmuje się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja po Drugie.

Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem  „YES to prevention of child abuse!” („Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

Dlatego, zwłaszcza teraz, gdy większość dzieci i młodzieży nie chodzi do szkoły, zwracaj uwagę na zachowania kolegów i koleżanek, dzieci sąsiadów i znajomych. Bądź wyczulony na ewentualną krzywdę, rozmawiaj, pytaj, kontaktuj się. Bądź empatyczny i wyrozumiały. Powiedz komuś jeśli podejrzewasz, że jakiemuś dziecku dzieje się krzywda. Zawiadom służby. Nie bądź obojętny.