Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kresy nas łączą

Już tradycyjnie od wielu lat na progu budzącej się do życia wiosny młodzież naszej szkoły czynnie uczestniczyła w organizacji ełckich obchodów święta patrona młodzieży Polski i Litwy św. Kazimierza popularnie zwanego Kaziuki. Wraz z zaprzyjaźnionym z nami Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna współorganizujemy  sesję popularno-naukowe pod hasłem „Kresy nas łączą”. Każdego roku sesja przybiera inny tytuł. Tegoroczna zabrała nas w podróż na Laudę i Żmudź do małej Ojczyzny wielkich Polaków. W to kolorowe, pełne radości święto nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem dzielą się swymi talentami i pracą przed zawsze wdzięczną i życzliwą publicznością. A w tym roku była ona wyjątkowa - w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej zgromadziła się w większości młodzież ełckich szkól. Mieliśmy  przy tym niebywałą okazję poznać  i podziwiać gości specjalnych tegorocznych Kaziuków- Polaków mieszkających na pięknych laudańskich terenach byłych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Przybyli do nas wraz z Panią Ireną Duchowską- poetką, pedagog, fizyk wielokrotnie nagradzana za działalność polonijną, prezes Związku Polaków Litwy na Laudzie, kierownik polskiego zespołu pieśni "Issa", członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu, osoba ze wszech miar niezwykła.

To właśnie przez Polaków na Laudzie, w dowód uznania i wdzięczności za wspaniały program artystyczny przygotowany na tegoroczne Kaniuki zostaliśmy zaproszeni  do udziału w  

Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi w dniach 08 - 09 czerwca 2019r. Nasz wyjazd  odbędzie się dzięki serdeczności i wsparciu naszych Przyjaciół z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, którzy również w dowód wdzięczności za długoletnią współpracę zakupili sprzęt nagłaśniający dla naszej szkoły.

                                                                                                       Elżbieta Wesołowska