Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka do Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

W dniu 14.10.2018 r. odbyła się wycieczka uczniów klas 2C2, 2C1 i 3A do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Warszawy. Na miejscu wysłuchaliśmy wykładów na temat promieniotwórczości i pracy reaktora:

  1. Ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym (z elementami radiobiologii) - 45 minut.
  2. Zasady działania i konstrukcja reaktorów jądrowych, podstawy energetyki jądrowej, zwiedzanie modelu elektrowni jądrowej - 45 minut.
  3. Zasady działania, konstrukcja i zastosowanie reaktorów badawczych, zwiedzanie reaktora Maria - 90 minut.

W NCBJ

Zobacz zdjęcia z wycieczki

W czasie wykładów uczestniczyliśmy w wielu ciekawych doświadczeniach oraz poznaliśmy właściwości i zastosowanie promieniowania jonizującego, które jak się okazuje jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

Zwiedzaliśmy również jedyny w Polsce reaktor jądrowy –Maria. Po przejściu przez kontrolę i nałożeniu ubrań ochronnych, łącznie z ochraniaczami na obuwie. Weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajduje się reaktor. W pewnym momencie zwiedzania mogliśmy zajrzeć, przez ołowiana szybę do basenu wodnego , w którym znajduje się pracujący rdzeń reaktora.

W trakcie zwiedzania otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Po kilku godzinach wykładów i zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

 Miłosz Wojtiuk -2C2