Wykłady na Politechnice Białostockiej

14 lutego odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły pod opieką pani Natalii Tabak oraz pani Grażyny Biernot-Lendo, do Białegostoku. Celem wyjazdu były wykłady na Politechnice Białostockiej poświęcone rozbudzeniu pasji do matematyki. Cykl wykładów miał uzupełniać wiedzę niezbędną uczniom do przystąpienia do konkursu ”Matematyka stosowana”, którego organizatorem jest właśnie Politechnika.

Pierwsze spotkanie dotyczyło wprowadzenia do liczb zespolonych. Prowadząca tłumaczyła podstawy, a następnie przeszła do bardziej zaawansowanej wiedzy. Zostały przedstawione podstawowe działania z wnikliwym tłumaczeniem i przykładami. Na koniec uczestnicy potrafili podać liczbę zespoloną w postaci trygonometrycznej oraz rozwiązać równanie z liczbami zespolonymi ze sprzężeniami.

Drugi wykład dotyczył macierzy.   Wytłumaczono rodzaje macierzy, jej zastosowania, wyznaczniki i podstawowe działania. Wykładowca nawiązywał interakcję z uczestnikami. Dodatkowo był zaskoczony szybkością liczenia w pamięci przez publiczność.

Trzeci wykład przedstawił zastosowania macierzy w informatyce. Okazało się, że mechanizm algorytmu wyszukiwania Google na początku swojego istnienia opierał się na macierzach .

Czwarty wykład był o błędach pomiarowych. Prowadzący tłumaczył, na czym polegają błędy m.in. względne i bezwzględne.

Po wykładach przewidziany był czas wolny. Większość z nas udała się na posiłek i zrobiła zakupy.  Wyjazd był udany i produktywny.

Szymon Augustynowicz, Łukasz Kondracki
                                                            i Michał Radziewicz z klasy 2C