WYDARZENIA WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2019

Europejski Dzień Języków

26 września 2019 roku zostały zorganizowane już po raz siódmy w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego obchody Europejskiego Dnia Języków. Tym razem do wspólnego świętowania zaprosiliśmy klasę 8 C ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunką panią Ewą Redlin (nauczycielką jęz. niemieckiego).

Na drugiej godzinie lekcyjnej tradycyjnie uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zmierzenia się z niełatwymi pytaniami testu wiedzy o językach.

Zwycięzcami testu okazali się:
I miejsce Błażej Marciniak z klasy III C1
II miejsce Maja Truszkowska z klasy I D
III miejsce Klaudia Domel z klasy III E

Na czwartej godzinie lekcyjnej odbyły się zajęcia integracyjne zorganizowane przez panią Ewelinę Bujnowską z myślą o uczniach ze szkoły podstawowej oraz otwarta lekcja języka angielskiego przeprowadzona przez pana Mirosława Bujnowskiego.

W tym samym dniu odbył się quizzabawa dla drużyn klas pierwszych z udziałem przedstawicieli ze szkoły podstawowej.

Zwycięzcy quizu - zabawy (po gimnazjum):
I miejsce klasa I B1
II miejsce klasa I E1
III miejsce klasa I C1

Zwycięzcy quizu - zabawy (po szkole podstawowej):
I miejsce klasa I A
II miejsce klasa I C
III miejsce klasa I B

Sprawne przeprowadzenie imprezy zagwarantowali uczniowie klasy III E Martyna Olender i Przemysław Sadowski. Uroczystość została uświetniona programem artystycznym przygotowanym pod opieką pani Elżbiety Wesołowskiej. Złożyły się nań piosenki wykonywane przez młodzież naszej szkoły w różnych językach obcych.

Dwie pierwsze drużyny otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Ełckie Centrum Kultury i Powiat Ełcki, a zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali również nagrody specjalne pamiątkowe czerwone cegiełki.

Organizatorem Europejskiego Dnia Języków był pan Sławomir Marchlewski. W obchody były także zaangażowane, poza osobami wymienionymi powyżej, panie Agnieszka Cimochowska, Agnieszka Miezianko i Małgorzata Rogowska.

1 października 2019 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Ełckiego Szkół Ponadgimnazjalnych w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. I miejsce zajęły sztafety dziewcząt i chłopców z I LO w Ełku.
Sztafetę dziewcząt reprezentowały: Weronika Niecikowska 1D, Nikola Mościcka Nikola 1A, Barbara Chomicz 1B1, Karolina Wiśniewska 1E, Wiktora Michalak 2D2, Zofia Czalej 2E, Dominika Głowienka 2E, Julia Podczaska 2E, Weronika Siedlecka 3B, Natalia Steć 3C1, Lena Gryżewska 3C2.
Sztafetę chłopców reprezentowali: Thomas Wiecheć 1A1, Mateusz Mikiewicz 1D1, Konrad Skóra 3C1, Paweł Pachucki 3C2, Hubert Przyborowski 3C2, Adam Dobkowski 3C1, Szymon Ropel 3B, Hubert Gorlewski 3C1, Dawid Chrościelewski 3C1, Wiktor Grabowski 1E, Filip Pejcz 1E, Tomasz Olszewski 1E.

Duszpasterstwo w szkole

5 października 2019 r. odbyła się piesza wycieczka klas pierwszych do lasu w związku z ćwiczeniem szkoły przetrwania pod opieką ks. Grzegorza Kunko

11 i 12 października 2019 r. miała miejsce pielgrzymka autokarowa maturzystów z Ełku na Jasną Górę pod opieką katechetów pana Cezarego Mikiewicza, ks. Adriana Sadowskiego i ks. Grzegorza Kunko

19 października 2019 r. odbył się II Kongres Misyjny dla młodzieży w Ełku z udziałem uczniów naszej szkoły i katechetów pana Cezarego Mikiewicza, ks. Adriana Sadowskiego i ks. Grzegorza Kunko

29 października 2019 r. w naszej szkole miała miejsce Konferencja Naukowa „Wiara i Rozum”. Analiza interdyscyplinarna Ewangelii wg św. Jana 21,114 zorganizowana przez ks. Grzegorza Kunko przy współpracy pani Joanny Bobrek i pana Cezarego Mikiewicza, z aktywnym udziałem uczniów klas pierwszych, którzy przygotowali i wygłosili referaty oraz zajęli się organizacją całego wydarzenia.

Działania Szkolnego Klubu Wolontariuszy:

1. Ogólnopolska akcja zbiórki żywności pod hasłem Kromka chleba dla sąsiada organizowana przez Caritas (2021.09.2019 r.)
  2. Charytatywny kiermasz ciast (07.10.2019 r.).
  3. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizowana we współpracy z Fundacją DKMS Polska (23.10.2019 r.). Zarejestrowano 35 osób.
  4. Sprzątanie grobów na cmentarzu komunalnym w Ełku (24.09.2019 r.).

Mistrzostwa Powiatu Ełckiego w Koszykówce Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.

We wtorkowy poranek 22 października 2019 r. , na nowym obiekcie Zespołu Szkół Samorządowych w Ełku, rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Ełckiego w Koszykówce Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.
Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół z terenu naszego powiatu. Po bardzo zaciętym finale triumfowali koszykarze z II LO przed chłopakami z Czerwonego, którzy do końca walczyli o wygraną, ale także o awans do kolejnego etapu rozgrywek.
Skład drużyny ILO: Patryk Suchański, Kacper Chrzanowski, Karol Zrajkowski, Adam Ramotowski, Kacper Mik, Szymon Budziński, Oliwier Sańczuk, Paweł Pszczółkowski, Jakub Gąsiorowski, Hubert Przyborowski. Trener: Maciej Kosiorek

Konkursy językowe

W dniach 28 – 29 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach językowych organizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS.
W I etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień” uczestniczyło 29 uczniów, natomiast w konkursie „Z ortografią na co dzień” wzięły udział 23 osoby.